SPŠŽ

intr Na Skále


FREEDLAND.cz
W E B    P R O    T Y,    K T E Ř Í    V Í

Akce do roku 1996
Náš diář

Z4A a Z4B mezi lety 1988 až 1992 na intru


Čtyřletá zastávka v České Třebové. Česká Třebová. Železniční město plné pražců, nádražáků a nočního zvuku, který je naprosto nezaměnitelný, protože jen taky se proplétá úzkým údolím vlak za vlakem se skřípěním vzdálených brzd. Právě tady mne maminka přivezla na konci prázdnin v roce 1988 a já byl zděšen. Možná právě proto, že jsem tady chtěl jít dobrovolně s vidinou zdokonalení mých TT vláčků na skříni. Snad jsem tady tenkrát přijel i rád. Jenže ve svých čtrnácti letech jsem vlastně nemohl tušit, co chci a co dělám. A nebyl jsem evidentně sám! Stejně jako ostatní spolubojovníci potom, co jsme odvedli rodiče na nádraží a zamávali jim, sešli jsme se znovu zpátky na pokojích internátu. Našeho nového domova. A stejně jako ostatní jsem v noci bulil do polštáře jak malej s pocitem, jako bych rodiče už nikdy (!!!) v životě neměl více vidět...

Tady asi nejde o protokol do měření...       Polovojenský režim na intru hned od začátku kalil naše charaktery. Ne, že by to bylo proto, že jsme v naší tenkrát velmi stupidní představě nastoupili k modré armádě. To ne. Ale každý, kdo prošel intrem ví, o čem mluvím. Stejně jako my bulili i o tři roky později vedle bydlící nádstavbáři ve svých osmnácti, když opustili poprvé své rodiče na dobu delší než pár dnů. A my jsme se chlámali. No jistě, i nám se z počátku zdály čtyři roky jako neodvolatelný úpis se železničním ďáblem.
Karel Joska a Pavel Dibala. Šprckoplesk a Námořník.       Zvykli jsme si. Přivykli jsme natolik, že dennodenní internátní režim nám nepřišel tak nudný. Ono to vlastně ani nešlo, protože jsme jej neustále zpestřovali "bojofkami" a alespoň zpočátku (samozřejmě po nutném otrkání) nebylo snad jediné noci, která by nebyla spojena s nějakou nenadálou bojofkou. Pardon, nehodlám tady nic z prožitého popisovat, neboť bychom pak neměli o čem hovořit na dalších srazech.
      Snad jen ta nejvymakanější "bojofka" z našeho pera, kdy se na našem patře malovalo, a my měli báječný nápad zatarasit přístupovou chodbu a v relativním bezpečí "vozové hradby" spustili po večerce neskutečný bordel. Je pravda, že službu měla naše "oblíbená" vrchní vychna a její třeskutý řev jsme s radostí přehlušili našim ještě hutnějším sborovým adolescentním řevem: "Chcípni!" Jen pan Doubrava (náš internátní taťka) nás druhého dne po škole s hodně ledovým pohledem ještě před obědem posílal z kantýny nahoru do patra. Pochopili jsme rychle a i on se zachoval jako frajer. Tahle bojofka "hlavu" neměla. Šlo o spontánní záležitost a díky němu dále nikdo nic neřešil. Pachatel zůstal neznámý...
Á, vida. Vzorný student...:-)       Jisté rozptýlení přišlo až ve třeťáku (čtvrťáku?), to když nás přestěhovali z "našeho" třetího patra potupně o jedno níže. To zrovna odešel ze školy Zipp, Fünf a další. Naopak do "našich" pokojů se po prázdninách a nutné deratizaci poprvé v dějinách intráků na Skalce přistěhovala děvčata (ta se pro změnu musela stěhovat z drážních nocležen) a ač šlo o přísně hlídané třetí patro, o bojofky a noční výpravy nebyla nouze.
Pan Vychoval Oldřich Doubrava.       Pan vychovatel Doubrava. Pojem, jenž dnes už zaslouženě užívá spokojeného důchodu, byl náš vychoš. Zároveň dělal celointráckého sporťáka a jakýkoli průser nikdy neopustil třetí patro. Maximálně se vybouřil v nafukovačce, kterou nám dnes sebral zimní stadion. Pan vychovatel vyřešil vždy vše sám a my jej respektovali se vším všudy. Vlastně jsme proti němu ani nevymýšleli žádné ptákoviny, protože jsme věděli, že na něj nic neplatí a vždy nás srovná. Navíc "cílů" bylo na intrácích víc než požehnaně:-) Doubravovo: "Dobré ráno, šest nula pět, výměna prádla...," je větou, která běží při každé příležitosti. Ano, byl a je to frajer!
No co, co, co, co! Blaťák, Dibala a Kep. No jistě!       S intrem mám spojenu ještě jednu vzpomínku. V "našem" třetím patře jsme totiž měli zásuvky! Nemyslím šuple, myslím zásuvku na 220V. Vážně, třetí patro bylo výjimkou a v každém pokoji byla jedna zásuvka! Zatímco v jiným patrech obvykle vládli tupí vychovatelé, u nás byl klid. "Zlodějky" jsme u nás jednoduše nepotřebovali. Zipp by mohl vykládat. Zato na denním raportu se vždy objevil někdo, kdo zasahoval do elektrického rozvodu lustru a dostal za to "pochvalu." Občas i s vyloučením. Chápete to?
      Jenže my tenkrát už měli kazeťáky! A navíc se v České Třebové dalo v pohodě chytat Ö3. A tam byla hitparáda, z níž jsme nahrávali hity, co běží na západě. Oproti rádiu Hvězda neuvěřitelný tunning a z nás byli frajeři, co ví, která zrovna ve světe frčí:-)
Karel Joska ležící nespící...:-)       Aha, hitparáda! Vynechám teď Džezbábu pod Starým náměstím a vrhnu se ještě jednou na našeho pana vychovatele Doubravu. Kromě Sporťáka byl kaktusářem a navíc měl neuvěřitelný hudební vkus! Musel pochopitelně znát i Džezbábu, protože jeho vinylová sbírka byla bohatá na fantastické kousky! Floydi, Zeppelini a mnohé další jsem slyšel poprvé díky němu. Snad jen U2 přitáhl Karel Joska, ale je třeba mu přiznat, že už tenkrát věděl, čím uspokojit kamarády. A já pak "pašoval" na intr tašku plnou Áček a Déček (pamatujete kazety TDK?) získaných na ostravské burze, které se následně proměnily v nosič plný kvalitní hudby. Dolby B byla tenkrát machrovina! Kazety stály 90Kčs, což bylo téměř dvoutýdenní kapesné...:-)

Věřím tomu, že budovy internátu Na Skále by mohly povídat hodně dlouho. Člověk by nevěřil, co všechno může vzniknout v pubertálních hlavách. Snad vzpomenu ještě "ohnivé koule," které ke zděšení vychen a k našemu pobavení, lítaly z balkonu ve třetím patře. Jak to? Kontox a sirky - neskutečná zábava:-)

honza:-) 16.04.2012


další fotky

Nově objevené fotky - majitelem je Franta Potměšil. Díky!
A propos, máte-li nějaký komentář k jakékoli fotce, ozvěte se. Díky!